تکنولوژی فکر ، اخبار تکنولوژی ، تکنولوژی روز ، تکنولوژی

با تکنولوژی روز زندگی کنید

Intel-CoreX-Turbo.jpg

فناوری Turbo Boost Max 3.0، سلاح مخفی اینتل


یکی از قابلیت های جدید پردازنده های سری Core-X اینتل نسخه اصلاح شده فناوی Turbo Boost Max 3.0 است که حالا به لطف یک اسلاید لو رفته تغییرات آن را به خوبی می دانیم. همچنین اطلاعات جدید نه تنها عرضه مدل های ۱۸ هسته ای را تایید می کند، بلکه نشان می دهد تمامی پردازنده های سری Core-X اینتل از پیکربندی حافظه چهار کاناله پشتیبانی نمی کنند.

 

فناوری Turbo Boost Max 3.0 بهترین هسته های پردازشی را از لحاظ ولتاژ مصرفی و دما شناسایی کرده که بسته به هر پردازنده می تواند متفاوت باشد. سپس این فناوری فرکانس بهترین هسته ها را به طور خودکار افزایش می دهد که نتیجه آن افزایش کارایی تک هسته ای و دو هسته ای است، چیزی که بیشترین تاثیر را در اغلب سناریوها دارد.

در نسخه های پیشین Turbo Boost Max 3.0 تنها فرکانس یک هسته پردازشی افزایش می یافت اما حالا شامل دو هسته می شود.

فناوری Turbo Boost Max 3.0 چیست؟

همانطور که می دانید، متغییرهای زیادی بر کیفیت قطعه سیلیکونی پردازنده ها تاثیر می گذارند و همین باعث می شود تا نمونه های مختلفی از یک پردازنده واحد، دارای ولتاژ و پتانسیل اورکلاکینگ متفاوتی باشند. حتی گاهی در یک نمونه، یکی از هسته های پردازنده خنک تر از بقیه هسته است و پتانسیل اورکلاکینگ بهتری دارد. فناوری جدید Turbo Boost Max Technology 3.0 یا به اختصار TBM3، به کاربر این امکان را می دهد تا رفتار هسته های پردازنده را بررسی کند و دو هسته پرقدرت آنها را شناسایی کند. سپس کاربر می تواند پردازش های تک و دو Thread را به همان هسته ها واگذار کند. هدف از این کار، افزایش مدت زمانی است که هسته ها با فرکانس بالاتری از فرکانس پایه فعالیت می کند. اگر ساده تر بخواهیم بگوییم، TBM3 فرکانس حداکثر دو هسته را به بالاتر از فرکانس Turbo Boost می رساند.

طبق مشخصات درز یافته یک مادربرد X299 ایسوس، پردازنده های Core-X بسته به مدل از پیکربندی حافظه متفاوت پشتیبانی می کند و حتی حجم حافظه قابل پشتیبانی نیز یکسان نیست.

پردازنده های Kabylake-X که حداکثر دارای ۴ هسته پردازشی هستند حداکثر از ۶۴ گیگابایت حافظه رم متشکل از از چهار DIMM DDR4 تحت پیکربندی حافظه دو کاناله (Dual Channel) پشتیبانی می کنند اما پردازنده های Skylake-X که بیش از ۴ هسته پردازشی دارند از ۱۲۸ گیگابایت حافظه رم متشکل از هشت DIMM DDR4 تحت پیکربندی حافظه چهارکاناله (Quad Channel) پشتیبانی می کنند. بنابراین حجم حافظه و پیکربندی آن بسته به پردازنده انتخابی متفاوت خواهد بود.

در وجود این تفاوت در حالت Dual Channel می توان از کیت های حافظه سریع تر استفاده کرد.


کیس و پاور گرین


جی اسکیل با گارانتی آواژنگ

مطالب مرتبط :

به اشتراک بگذارید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بدون عضویت در سایت

  • هیچ نظری یافت نشد

چسبانده شده ها

محبوب ها


دسته

تکنولوژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *