تکنولوژی فکر ، اخبار تکنولوژی ، تکنولوژی روز ، تکنولوژی

با تکنولوژی روز زندگی کنید

qcom-mesh.jpg

Computex 2017: رونمایی کوالکام از طراحی مرجع روترهای وای‌فای ویژه شبکه‌های مش


شرکت کوالکام در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷ از طراحی مرجع روترهای وای‌فای ویژه استفاده در شبکه‌های مش (Mesh Networks) رونمایی کرد. در این طراحی، پشتیبانی از پلتفرم اینترنت اشیا، بک‌هال‌های متنوع و حتی اضافه شدن دستیارهای دیجیتالی به روترهای تولیدی نیز درنظر گرفته شده است.

در چند سال گذشته شاهد رشد سریع بسته‌های راه‌اندازی شبکه‌های بی‌سیم مش یا سیستم‌های ویژه ایجاد پوشش وای‌فای در تمامی محیط منزل بوده‌ایم. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند سخت‌افزارهای عرضه شده در حوزه شبکه‌های مش، تقریبا یک چهارم از ارزش مجموع بازار روترهای وای‌فای را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که تقریبا تمامی کیت‌های وای‌فای موجود در بازار نظیر Netgar، Orbi، TP-Link Deco، D-Link Covr، Luma و سایرین، از تراشه‌های تولیدی کوالکام بهره‌مند شده‌اند. در میان استثناها می‌توان به Securifi Almond 3، Amped Wireless Ally و Ubiquiti Networks AmplifiHD اشاره کرد.

شرکت کوالکام در حاشیه رونمایی‌های خود در کامپیوتکس ۲۰۱۷، نششه راه جدیدی را برای بهینه‌سازی هرچه بیشتر روترهای فعال در شبکه مش، پیش روی مشتاقان قرارداد. اکثر قابلیت‌های ادغام شده در شبکه‌های مش، برپایه استفاده از استاندارد WiFi SON فیرمویرهای این شرکت توسعه یافته‌اند. کوالکام عنوان Mesh Networking 1.0 را برای این مجموعه از قابلیت‌ها درنظر گرفته است. به بیان دقیق‌تر، معرفی امروز کوالکام را می‌توان ارائه طراحی مرجع برای پلتفرم شبکه مش این شرکت به حساب آورد که بهبود عملکرد و البته اضافه شدن قابلیت‌های جدید مرتبط با حوزه اینترنت اشیا را به همراه خواهد داشت

طراحی مرجع کوالکام، برپایه پلتفرم IPQ40x8/9 صورت گرفته و با ادغام قابلیت‌های Wi-Fi SON، به عنوان دیزاینی جامع پیش روی مشتاقان قرار گرفته است. همان‌طور که می‌دانید IPQ40x8/9 تراشه شبکه‌ای بهره‌مند از سیستم رادیویی دوگانه است که که امکان اضافه کردن ترکیب رادیویی سوم را از طریق شکاف توسعه PCIe فراهم می‌کند.

در طراحی مرجع ارائه شده از سوی شرکت کوالکام، اضافه شدن قابلیت‌هایی به شرح زیر در دستورکار قرار گرفته است:

–         پشتیبانی از قابلیت‌های جدید به‌منظور ارائه خدمات گسترده در بستر اینترنت اشیا: از جمله این موارد می‌توان به استفاده از ماژول رادیویی ۸۰۲٫۱۵٫۴ (ZigBee) در کنار استفاده از استاندارد بلوتوث اشاره کرد. این ترکیب، سیستم جدید را قادر خواهد ساخت تا به‌طور مستقیم با دستگاه‌های فعال در خانه‌های هوشمند تعامل داشته باشد. این تعامل، بدون استفاده از سیستم تخصیص IP یا به‌کارگیری واسطه‌های دیگر انجام خواهد شد. از آنجایی که ZigBee و بلوتوث در باند فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتز هم فعالیت می‌کنند کوالکام راکارهای ویژه‌ای را هم برای کاهش تداخل روترها با دیگر سیستم‌های فعال در این طیف فرکانسی درنظر گرفته است.

–         پشتیبانی از دستیارهای دیجیتالی هوشمند: محبوبیت دستیارهای دیجیتالی نظیر الکسای شرکت آمازون یا گوگل اسیستنت باعث شده این راهکارهای نوین در مجموعه متنوعی از دستگاه‌های مجهز به وای‌فای به‌کار گرفته شوند. همین امر کوالکام را بر‌ آن داشته تا پشتیبانی از دستیارهای هوشمند دیجیتالی را نیز در طراحی جدید خود لحاظ کند. از همین رو، متخصصان این شرکت، پشتیبانی از رابط نرم‌افزاری (API) بهره‌گیری از دستیارهای دیجیتالی را در طراحی مرجع شبکه مش خود درنظر گرفته‌اند.

–         قابلیت‌های تایید و تثبیت شده، با سازگاری بالا: قابلیت‌های جدید شبکه مش کوالکام، مدیریت آسان راهکارهای ارائه شده برپایه استفاده از سرویس‌های ابری را فراهم خواهد کرد. علاوه بر این، کوالکام قرار است رابط‌های کاربری نرم‌افزاری ویژه‌ای را در اختیار مشتریانش قرار دهد تا پورت کردن قابلیت‌های SON در روترها و توسعه‌دهندهای پوشش وای‌فای (Extenders) که برپایه استفاده از تراشه‌های دیگر شرکت‌های تولید شده‌اند را نیز ممکن سازد.

–         قابلیت‌های اضافی در پشیتبانی از بک‌هال‌ها: نسل فعلی محصولات ارائه شده برپایه استفاده از شبکه‌های مش، از مجموعه متنوعی از گزینه‌های بک‌هال شامل وای‌فای، شبکه کابلی و PLC (Power Line Communication) پشتیبانی می‌کنند. این در حالی است که کوالکام در مدل مرجع خود پشتیبانی از ۸۰۲٫۱۱ad و ۸۰۲٫۱۱ax را نیز به لیست بلک‌هال‌های در دسترس اضافه کرده است.

کوالکام اظهار امیدواری کرده بازار پیش رو برای سیستم‌های توسعه یافته برپایه شبکه مش یا سیستم‌هایی که پوشش وای‌فای را برای تمام محیط منزل به همراه خواهند آورد در آینده توسعه بیشتری پیدا کند. از یادگیری ماشینی، در ترکیب با تکنولوژی‌هایی نظیر هوش مصنوعی و پردازش ابری می‌توان به عنوان مولفه‌های اساسی در توسعه نسل سوم پلتفرم‌های مش یاد کرد.

لازم به ذکر است که برخی قابلیت‌های جدید موجود در پلتفرم جدید کوالکام نظیر تکنولوژی‌های پشتیبانی از اینترنت اشیا یا حتی پوشش دستیارهای دیجیتالی، در حال حاضر در محصولی نظیر Securifi Almond 3 به چشم می‌خورد. بدون شک باید Securifi را یکی از پیشتازان بازار در زمینه ادغام قابلیت‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند و اینترنت اشیا در روترهای وای‌فای به حساب آورد. نکته قابل توجه اینکه Almond 3 برپایه استفاده از پلتفرم مدیاتک توسعه یافته است. در تولید این محصول تمام تلاش‌ها انجام شده تا اطمینان حاصل شود قابلیت‌های مورد نیاز برای سازگاری هرچه تمام‌تر روتر وای‌فای با اینترنت اشیا، از منظر کاربر لحاظ شده است. 

 


کیس و پاور گرین


جی اسکیل با گارانتی آواژنگ

مطالب مرتبط :

به اشتراک بگذارید

چسبانده شده ها

محبوب ها


دسته

تکنولوژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *