تکنولوژی فکر ، اخبار تکنولوژی ، تکنولوژی روز ، تکنولوژی

با تکنولوژی روز زندگی کنید

۴۳۱۱۲۶۵_original-620x412.jpg

خمپاره انداز خودکشش روسی، جنگ افزاری برای قرن ۲۱۱۰ خرداد ۹۶ ساعت ۱۹:۴۱

خمپاره‌ اندازهای امروزی از قرن بیستم وارد میدان‌های نبرد شده و تابه‌حال به عنوان عضوی جداناپذیر از آن، در طی این سا‌ل‌ها با تکامل و بهسازی همراه بوده‌اند؛ روسیه نیز اخیرا از یک خمپاره انداز خودکشش رونمایی کرده که به معرفی آن می‌پردازیم.خمپاره انداز یک لوله فلزی کوتاه و قطور دارد و به‌منظور شلیک غیر مستقیم آتش بر روی هدف بکار می‌رود. پرتابه‌های خمپاره برد و سرعت کمی دارند و هنگام پرتاب با زاویه‌های بیش از ۴۵ درجه شلیک می شوند. خمپاره‌ انداز جنگ افزاری مهم در میدان‌های نبرد به شمار می‌رود که وظیفه آن فراهم کردن آتش پشتیبانی کوتاه‌برد برای نیروهای خودی است. تیم جنگ‌افزار در کالیرهای گوناگون طراحی و ساخته شده است؛ از کالیبر ۶۰ میلی‌متری که توسط سربازان حمل و در میدان نبرد بکار گرفته می‌شود تا خمپاره‌ اندازهای ۲۴۰ میلی‌متری که به دلیل وزن بالایشان توسط خودرو کشیده می شوند و برد آتش بالایی دارند.

شرکت (سهامی عام) روسی ماتاویلیخکا زاوودی (Motovilikhinskie Zavody) واقع در شهر پرم که در صنعت متالوژی و ساخت جنگ افزار مشغول است، در همکاری با شرکت دفاعی (سهامی) روسی انتیسیتو تحقیقاتی مرکزی بیریویسنیک (Burevestnik) واقع در شهر نیژنی نووگورود، سامانه خمپاره انداز ۱۲۰ میلی‌متری جدیدی توسعه داده که روی خودرو نظامی تایگر نصب شده است.

خمپاره انداز

این جنگ افزار جدید اولین بار در یکی از مراکز آزمایش جنگ افزارها متعلق به انیسیتو تحقیقاتی جیئودیسی (Geodesy) واقع در مسکو دیده شد و شامل مجموعه‌ای یکپارچه از نمونه افزایش برد یافته خمپاره انداز ۱۲۰ میلیمتری به همراه سامانه تمام خودکار آماده‌سازی و شلیک است که توان شلیک مهمات هدایت دقیق را نیز دارد.

این سامانه خمپاره انداز بردآتش، دقت، توان تحرک بالایی دارد و به سربازان این امکان را می‌دهد تا با سرعتی بالا و در زمانی کوتاه، بسته به نوع ماموریت در میدان‌های نبرد امروزی، به طوری موثری اقدام به شلیک آتش بر سر دشمن کنند. کشورهای عراق و مصر علاقه‌مندی خود به این سامانه جدید را ابراز کرده و امیدوارند بتوانند آن را به خدمت بگیرند.

خمپاره انداز

خودرو تایگر

به صورت کلی از مهم ترین مزیت‌هایی که خمپاره‌ اندازهای خود کشش دارند، قابلیت تحرک بالای آنان است اجازه می‌دهد خدمه پس از اجرای آتش، به سرعت جابه‌جا شوند تا بدین ترتیب احتمال کشف محل آنان و نابودی توسط آتش ضد آتشبار دشمن کاهش یابد. همانطور که گفته شد خودرویی که برای حمل و کشش این سامانه در نظر گرفته شده تایگر نام دارد؛ این خودرو ساخت کمپانی روسی گاز است و خودویی همه‌جارو با پیکربندی ۴×۴ محسوب می‌شود. ۴ نمونه موتور با قدرت‌های ۱۸۰ تا ۲۱۵ اسب بخار برای تایگر در نظر گرفته شده است که می‌توانند بیشینه سرعت جاده‌ای ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت را برای آن فراهم ‌کنند.

دسته

تکنولوژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *