تکنولوژی فکر ، اخبار تکنولوژی ، تکنولوژی روز ، تکنولوژی

با تکنولوژی روز زندگی کنید

aHR0cDov650.jpg

Computex 2017: پردازنده‌های نسل هشتمی Coffee Lake اینتل ۳۰ درصد از نسل هفتم سریع‌تر هستند


هرچند حضور امسال اینتل در نمایشگاه کامپیوتکس بر روی پردازنده های رده بالا سری X متمرکز بود، اما این کمپانی اطلاعاتی هم از پردازنده های نسل هشتمی Coffee Lake ارائه کرد که جایگزین پردازنده های فعلی نس هفتمی Kaby Lake می شوند. به ادعای اینتل پردازنده های نسل هشتمی در مقایسه با پردازنده های نسل هفتمی ۳۰ درصد کارایی بالاتری ارائه می کند. اینتل برای این مقایسه از یک لپ تاپ مجهز به پردازنده نسل هشتمی استفاده کرد.

اینتل برای نشان دادن بهبود کارایی پردازنده های نسل هشتمی از یک نمونه مخصوص لپ تاپ استفاده کرد اما در حقیقت نه کارایی دقیق پردازنده جدید، بلکه کارایی نسبی آن مقایسه شد و به همین دلیل اینتل از مقایس خطا ۷ درصد استفاده کرد، بنابراین با ۲۳ یا ۳۷ درصد افزایش کارایی روبرو هستیم.

جالب تر اینکه اینتل برای این مقایسه از بنچمارک SYSmark 2014 v1.5  استفاده کرد که به خوبی می دانیم برای پردازنده های اینتل بهینه سازی شده و نتیجه آن مستقیماً اهمیت ندارد اما از آنجایی که با یک پردازنده نسل قبلی ساخت خود اینتل مقایسه شد، چندان اهمیت ندارد.

پردازنده های نسل هشتمی اینتل با بکارگیری فناوری ساخت ۱۴ نانومتری موسوم به ++۱۴ تولید می شوند که سومین تلاش اینتل با فناوری ساخت ۱۴ نانومتری است و دیگر از رویه مشهور “تیک-تاک” پیروی نمی کند.  اینتل در نسل هفتم از فناوری +۱۴ نانومتری بهره گرفته است. اما آنچه که جلب توجه می کند افزایش دوبرابری تعداد هسته های پردازشی و threadها در کنار افزایش ۵۰۰ مگاهرتزی فرکانس توربو بوست آن هم به رغم حفظ توان حرارتی ۱۵ واتی است.

در همین حال به نظر می رسد ۳۰ درصد افزایش کارایی وعده داده شده بیشتر به دلیل افزایش تعداد هسته های پردازشی باشد و نه بهبود ریزمعماری، بنابراین به نظر نمی رسد با هیچ بهبود چشمگیری در زمینه کارایی IPC (تعداد دستورالعمل های قابل اجرا در هر سیکل) روبرو باشیم.

در همین حال به نظر می رسد اینتل برند Core i9 را به پردازنده های رده مصرف کننده خود نمی آورد.

پردازنده های نسل هشتمی Coffee Lake اینتل اواسط تابستان امسال عرضه می شوند.


کیس و پاور گرین


جی اسکیل با گارانتی آواژنگ

مطالب مرتبط :

به اشتراک بگذارید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بدون عضویت در سایت

  • هیچ نظری یافت نشد

چسبانده شده ها

محبوب ها


دسته

تکنولوژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *